سلام در این مقاله به معرفی اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی می پردازیم. بازاریابی شبکه های اجتماعی، امروزه به یکی از عناصر اصلی در افزایش فروش و برندسازی اینترنتی تبدیل شده است. متخصصان بازاریابی اینترنتی در گام اول برنامه ریزی و فعالیت، اقدام به ایجاد یک حساب کاربری مرتبط با کسب و کار خود در شبکه های اجتماعی می کنند. (مقاله بازاریابی اینترنتی را در اینجا مطالعه کنید) مهم‌تر از ایجاد یک حساب، شناخت و دانستن چگونگی فعالیت در انواع شبکه های اجتماعی براساس تکنیک هایی است که هر شبکه اجتماعی دارد که اکثر بازاریابان سعی می کنند به جای تمرکز بر ایجاد اکانت، بر نحوه فعالیت تاکید کنند تا بتوانند بیشترین بازخورد را دریافت کنند.

معرفی اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابان اول از همه سعی می کنند یک استراتژی برای هر شبکه بنویسند و در کنار فعالیت و قراردادن انواع پست ها، نتایج بدست آمده از ورودی های هرکدام را تحلیل کنند و برروی نمودار بیاورند. متاسفانه بسیاری از افراد تصور دارند که فقط داشتن یک حساب کاربری از شبکه های اجتماعی در برندسازی اینترنتی کفایت می کنند و به دلیل اینکه هیچگونه استراتژی ندارند و اقدامات اشتباهی را انجام می دهند، نتایج مورد دلخواه خود را نمی توانند بدست بیاورند و بعد فعالیت در شبکه های اجتماعی را وقت تلف کردن می دانند.

اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی
اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

داشتن چند پروفایل در شبکه‌های اجتماعی

با توجه به تحقیقات اخیر صورت گرفته، بیشتر شرکت‌ ها و کمپانی های بزرگ، تنها بر روی داشتن تعداد اندکی پروفایل در شبکه های اجتماعی برای برندسازی خود تمرکز کرده‌اند:

Facebook
Twitter
LinkedIn

اگر آمار بیشتری را بخواهیم بررسی کنیم، امروزه بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال بر روی اینستاگرام و بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال بر روی پینترست هستند. برای سایت هایی که به عکس ها و تصاویر گرافیکی وابستگی بیشتری دارند، تمرکز بر روی شبکه هایی مانند اینستاگرام، فیسبوک و پینترست رایج تر است.

ارسال مطالب مشابه در شبکه های اجتماعی

ارسال مطالب مشابه به صورت مداوم برای بازدید کنندگان شما خسته کننده خواهد بود و آنها اینطور فکر می کنند که شما مطلب خاص برای ارائه به آنها ندارید و به همین دلیل به مرور از شما نا امید خواهند شد.

بجای ارسال لینک ها و یا نقل قول ها یکی پس از دیگری، باید سعی کنید که روابط خود را با مشتریانتان تقویت کنید و بیشتر باز گذشته با ایشان در تعامل باشید. اگر شما روند ارسال مطالب مشابه را تکرار کنید، کاربران به زودی از شما و مطالبتان خسته خواهند شد و شما آنها را از دست خواهید داد.

اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی
اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

خودبزرگ بینی داشتن در شبکه های اجتماعی

هیچ ماست فروشی نمی گوید که ماست من ترش است. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بعضی شرکت ها در شبکه های اجتماعی می کنند این است که به جای معرفی خدمات، محصولات یا مطالب آموزشی کوتاه مدت، اقدام به معرفی خود ولی با استفاده به صورت خودبزرگ بینی می کنند. برای مثال بارها مشاهده است که بعضی از افراد چنین جمله ای را حساب خود قرار می دهند:
“ما بزرگترین و شادترین شرکت ایران هستیم.”

استفاده از عباراتی شبیه به این جملات که فقط تعریف از خود است، نه تنها امروزه باعث کاهش محبوبیت برند شما می شود، بلکه اعتماد کاربران را از دست می دهد. به جای استفاده از عبارات غلو آمیز، بهتر است که نظرات مشتریان واقعی چه راضی و چه ناراضی را قرار دهید. این صورت کاربر بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد.

فقط معرفی محصولات در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی برای فروشگاه های اینترنتی به منظور معرفی خدمات و محصولاتشان است. تا اینجا قبول، شما به عنوان مدیر قصد دارید که از این شبکه به منظور افزایش فروش خود استفاده کنید، اما بزرگترین اشتباهی که انجام می دهید، این است که تا می توانید فقط محصولات و خدمات خود را معرفی می کنید.

داشتن یک ریتم ثابت در تولید محتوا، نه تنها کاربران را خسته می کند بلکه این تصویر را ذهن آن ها القا می کند که شما هیچ چیزی اضافه تری ندارید و فقط قصد فروش محصولاتتان را دارید. امروزه دیگر کاربران از شبکه های اجتماعی به منظور دریافت اخبار ونکات استفاده می کنند و کمتر به پست های تبلیغاتی توجه می کنند، برای همین بیشتر سعی کنید نسبتی بین پست های خود ایجاد کنید، برای مثال به جای هر دو پست تبلیغی، یک پست آموزشی قرار دهید.

ارسال مطالب بسیار زیاد در بازه زمانی کوتاه

آیا شما یکی از آن برندهایی هستید که در بازه ی زمانی کوتاه، تعداد بسیار زیادی مطلب در شبکه های اجتماعی ارسال می کنید و سیلی از نارضایتی ها را برای مشتریان به وجود می آورد؟ این مورد نیز از دیگر اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌باشد.

در این صورت احتمال اینکه بازدید کنندگان به سادگی از روی مطالب شما رد بشوند و حتی به آنها توجهی نکنند، بسیار زیاد می شود. همچنین ممکن است حتی شما را از لیست کسانی که دنبال می‌کنند خارج کنند (Unfollow) و در آینده نیز با دیدن نام برند تان از شما فرار کنند.

شما باید این فعالیت ها (ارسال مطالب در شبکه های اجتماعی) را توسط نرم افزار هایی که برای زمان بندی ارسال مطلب در شبکه های اجتماعی ساخته شده اند کنترل کنید و در بازه های زمانی با فاصله های مشخصی این مطالب را ارسال کنید. زمان بندی ارسال پست یکی از مهمترین عوامل رشد یک صفحه در شبکه های اجتماعی است. در بین شبکه های اجتماعی معروف، فیسبوک یکی از آنهاست که به شما این امکان را میدهد که با مشاهده میزان بازدید در ساعات مختلف (Analytics) بفهمید که در کدام ساعات از شبانه روز مطالب شما بیشتر مورد توجه قرار گرفته و همچنین در کدامین ساعات مشتریان و کاربران مورد نظر شما بیشتر آنلاین بوده اند.

اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی
اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

تحلیل نکردن آمار و نتایج شبکه های اجتماعی

برای اینکه بتوانید بازار خود را روز به روز بهتر کنید، باید نتایج حاصله از هر بخش از تبلیغات خود را به طور کامل بررسی کنید. برای مثال نتایج حاصل از تبلیغات در شبکه های اجتماعی را بررسی کنید. مهم نیست که نتایج منفی بوده اند یا نتایج مثبت. مهم این است که با بررسی و تحلیل و آنالیز آن‌ها استراتژی خود را برای بازاریابی شبکه های اجتماعی بهینه سازی کنید.

مسئله مهمی که وجود دارد این است که شما این نتایج را به طور کامل بررسی کنید. اینکه هر صفحه در شبکه های اجتماعی بر اساس مقدار زمانی که برایش صرف شده است، چه مقدار بازگشت هزینه برای شما داشته است و آیا در آینده باید همین روش را گسترش داد یا باید آن را تغییر داد؟ بررسی این موارد بسیار مهم هستند. (مقاله تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را در اینجا بخوانید)

به خاطر داشته باشید که نباید تنها بر روی جمع کردن تعداد زیادی دنبال کننده (Follower) و یا پسندها (Likes) و یا نظرات کاربران (Comments) تمرکز کرد. ممکن است شما روز به روز در تعداد این معیارها، رشد چشمگیری داشته باشید اما نرخ تبدیل شدن این آمار به مشتریان بسیار پایین باشد. در این صورت باید حتماً به دنبال استراتژی جدیدی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی خود باشید.

فقط از متن استفاده کردن

شبکه های اجتماعی یعنی مکانی که شما از تصویر باید برای بیان و انتقال مفاهیم استفاده کنید. استفاده از متن خالی بدون هیچ گونه تصویری، نمی تواند بازخوردی را که شما مد نظرتان است، داشته باشد و از اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی است. کاربران امروزه کمتر حوصله خواندن متن های خالی بدون تصویر را دارند. حتی استفاده از عکس به صورت مداوم هم توصیه نمی شود، بلکه بهتر است که عکس به همراه متنی کوتاه و متناسب با آن استفاده شود.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

تاثیر شبکه های اجتماعی در بازاریابی

چند تکنیک برای کمک به بازاریابی بهتر در شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده: تبلیغات اینترنتی – طراحی و گرافیک – تبلیغات آنلاین