سلام در این مقاله به اصول واستراتژی های بازاریابی محتوا می پردازیم. امروزه با رونق گرفتن بازارهای دیجیتال مارکتینگ و تبدیل شدن این روش بازاریابی به یکی از عوامل اصلی موفقیت شرکت‌ها، روز به روز بر دامنه این واژه و واژه‌های مرتبط با آن اضافه می‌شود.

اصول واستراتژی های بازاریابی محتوا

همان‌طور که می‌دانیم شبکه‌های اجتماعی یکی از اجزای اصلی بازاریابی اینترنتی هستند. حتما شما هم پیش‌تر با عبارت بازاریابی محتوا روبه‌رو شده‌اید. بازاریابی محتواها شاخه‌ای از بازاریابی شبکه های اجتماعی است. یادتان باشد این دو تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و هر کدام شامل تاکتیک‌ها و روش‌های مختلفی هستند. در عین حال این دو روش را می‌توان با هم ترکیب کرد البته باید از اصول بازاریابی محتوایی هم آگاه بود.

اصول واستراتژی های بازاریابی محتوا
اصول واستراتژی های بازاریابی محتوا

بازاریابی محتواها نیازمند، به کارگیری شیوه‎ها‎، پارادایم و فرایندهای به روز می‎باشد. این ابزارها هر روز تغییر می‎کنند، بطوری که یک بازاریاب اینترنتی باید با توجه به این تغییرات پیش رود. در سال ۲۰۰۱، یک کمپین تبلیغاتی با هدف توسعه کسب و کار اینترنتی، اقدام به نشر اصولی نمود که در آن بازاریابی محتوایی به بهترین وجه ممکن شرح داده شده بود.

۱۰ اصول بازاریابی محتوا

روش اول اصول بازاریابی محتوا

یکی از اولویت‎ها‎ی همه وب سایت‎ها‎ یا کمپین‎ها باید ارائه محتوا به مشتریان و کاربران باشد. تحویل به موقع محتواها یکی از اصول مهم در بازاریابی محتوا به شمار می‎رود. چنانچه در حال تغییر وب سایت هستید، می‎توانید تا زمان بارگذاری محتوای جدید برای کاربران عبارت «به زودی محتواهایی در این سایت بارگذاری می‎شود» را به نمایش بگذارید. با این عمل، کاربران اطلاع پیدا می‎کنند که در آینده‌ی نزدیک با محتواهای جدیدی روبرو می‎شوند، بنابراین باید منتظر بمانند.

روش دوم اصول بازاریابی محتوا

عدم توقف در تولید محتوا نیز از دیگر شروط بازاریابی محتوا می‎باشد. برای این کار باید جدول زمان بندی تهیه و تنظیم کنید و سپس بر طبق آن پیش بروید. کاربران همواره منتظر محتواهای جدید هستند، از اینرو باید بتوانید به این نیاز پاسخ مثبت دهید. از انجا که هر کانال و رسانه دارای تفاوتهای زیادی در ارائه محتوا است، لذا نباید مطابق با رقیبان عمل نمود.

روش سوم اصول بازاریابی محتوا

ارتباط و تعامل با افراد توانمند و آگاه خارج از تیم تامین محتوا می‎تواند به رفع موانع و اولویت بندی‎ها‎ کمک کند. در بازاریابی محتوا، مدیر تیم باید ارتباط خود را با سایر گروه‎ها‎ افزایش دهد و از تجربیات و دستاوردهای آنها استفاده نماید.

روش چهارم اصول بازاریابی محتوا

استفاده از افراد آگاه و با انگیزه در تیم، برای تامین محتوا اهمیت زیادی دارد. برای این کار باید به هنگام تشکیل تیم تامین محتوا، از افراد خبره، متعهد، قابل اعتماد و نویسندگان حرفه ای استفاده کرد. همکاری با اینگونه افراد، به معنای یک گام به سوی موفقیت در عرصه بازاریابی محتوا می‎باشد.

روش پنجم اصول بازاریابی محتوا

بهترین روش برای انتقال اطلاعات در میان تیم تامین محتوا، به صورت چهره به چهره می‎باشد. تعاملات نباید با واسطه و از راه دور صورت بگیرد چرا که موجب بوجود آمدن اختلاف و سوء تفاهم میان تامین کنندگان محتوا می‎شود.

روش ششم اصول بازاریابی محتوا

تهیه محتوای تاثیرگذار معیار اصلی پیشرفت در بازاریابی محتوا می‎باشد. اندازه گیری میزان تاثیرگذاری محتوا از طریق سنجش میزان خرید و فروش، افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب سایت، تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و … صورت می‎گیرد.

بیشتر بدانید:  برترین سایت های ایرانی کدامند؟

روش هفتم اصول بازاریابی محتوا

بازاریاب محتوا باید قادر به حفظ سرعت پایدار باشد. برای باز شدن این موضوع می‎توان به یک کارخانه اشاره کرد که برای توزیع محصولات خود در بازار، نیازمند کنترل سرعت است تا بتواند سریعتر از رقبا، محصولات را وارد بازار کند. بازاریاب محتوا نیز باید بتواند به کار خود سرعت ببخشد تا از رقبا سبقت بگیرد.

روش هشتم اصول بازاریابی محتوا

توجه به شیوه‎ها‎ی استاندارد تامین محتوا از دیگر اصول بازاریابی محتوا محسوب می‎شوند. گاهی نیز باید محتواهای گذشته را مطابق با اصول روز ویرایش کرده و آنها را بروزرسانی نمود.

روش نهم اصول بازاریابی محتوا

استفاده از فرایندهای سر راست و خودداری از چرخه‎ها‎ی غیرضروری از دیگر نکاتی است که باید مد نظر بازاریابان محتوا قرار بگیرد. سادگی رمز موفقیت بازاریابی محتوا می‎باشد. برای تولید محتوا دو مولفه زمان و هزینه اهمیت زیادی دارد. محتوای با کیفیت، نیازمند صرف کردن زمان و هزینه بیشتری خواهد بود. به جای پرداخت پول و صرف زمان برای امور غیرضروری، باید توجه خود را صرف تامین محتواهای باکیفیت نمود.

روش دهم اصول بازاریابی محتوا

بهترین ایده‎ها‎ برای تولید محتوا از میان تیم تامین محتوا پدیدار می‎شود. با تقسیم وظایف میان اعضای تیم محتوا می‎توانید به راحتی در بازاریابی محتوا به موفقیت دست پیدا کنید. مثلا ۱۰ مسئولیت را بین ۵ عضو تیم، تقسیم کنید بطوری که به هر یک از اعضا، دو وظیفه محول شود. اعضای تیم نسبت به امور سازمان، مسئولیت پذیرتر، سازگارتر و انعطاف پذیرتر هستند، بنابراین برای انجام امور بازاریابی محتوا در اولویت می‏باشند.

دو هدف متفاوت بازاریابی محتوا و شبکه‌های اجتماعی

اصول بازاریابی محتوا
اصول واستراتژی های بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا واژه‌ای است که در خود معانی، تاکتیک‌ها و روش‌های مختلفی دارد که برای جذب، حفظ و افزایش مشغولیت کاربران و مخاطبان استفاده می‌شود. اصول بازاریابی محتواها از زمانی که مشتری با شما آشنا می‌شود نقش خود را نشان می‌دهد و در کل چرخه عمر مشتری تاثیر خواهد داشت. جالب است بدانید روش صحیح این نوع بازاریابی باید به گونه‌ای باشد که نیازها و علایق هر مشتری را بتواند پوشش دهد. یکی از اصول بازاریابی محتوا که می‌بایست به خوبی رعایت شود، استفاده از محتوای صحیح در کانال صحیح در بهترین زمان می‌باشد که منجر به افزایش مخاطب و در نتیجه افزایش ارزش کسب و کار می‌شود. یکی دیگر از نکاتی که بسیار حائز اهمیت می‎باشد این است که محتوای تولید شده باید بتواند علاوه بر جذب مشتری به حفظ مشتری هم کمک کند، موضوع دیگری هم که خیلی می‌تواند تو بازاریابی محتوایی ما تاثیر گذار باشد، موضوع سئو قبل از تولید محتوا است.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

لینک های مرتبط:

دلایل شکست خوردن بازاریابی محتوایی و راه‌حل آن

توصیه هایی برای بهتر شدن طراحی فروشگاه اینترنتی

چگونه در شبکه های اجتماعی محتوا تولید کنیم

منبع: تیک‌تم ارائه دهنده مقالات: بازاریابی محتوا افزایش فروش ارتباط با مشتری