سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به تاثیر هاست بر سئو سایت می پردازیم.بعد از ثبت دامنه، اقدام بعدی برای سئو سایت در نظر گرفتن یک هاست مناسب است. داشتن یک هاست مطمئن برای راه اندازی وبسایت دارای اهمیت زیادی است.

تاثیر هاست بر سئو سایت

داشتن یک هاست با کیفیت تاثیری مستقیمی بر روی رتبه شما در موتور های جستجوگر ندارد، ولی داشتن هاست بی کیفیت باعث زدن آسیب های جدی بر سئو سایت خواهد شد.ما در این مقاله به سوالات شما مبنی براینکه داشتن هاست مناسب چه تاثیری بر  سئو سایت شما دارد پاسخ خواهیم داد. هاست با کیفیت تاثیری بر روی سئو ندارد ولی بی تاثیر هم نیست! این یعنی سایتی که دارای هاستی با کیفیت و پر سرعت باشد شرایط بهتری را برای تجربه کاربری  از سایت شما ایجاد می کند. سایتی که سرعت لود پایینی دارد و هیچ وقت آفلاین نمی شود اعتماد کاربران را به خود جلب می کند و باعث می شود تا کاربران تجربه بهتری را از سایت شما داشته داشته باشند و این عامل تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت دارد.

تاثیر هاست بر سئو سایت
تاثیر هاست بر سئو سایت

پارامتر های مهم در انتخاب هاست

سرعت

تقریبا مهمترین و اصلی ترین پارامتر سرعت سایت است! سرعت به عوامل زیادی بستگی دارد که ما در اینجا به عواملی مثل برنامه نویسی وب سایت و طراحی سایت که بهینه بودن آن تاثیر زیادی دارد و خیلی موارد بیشتری که مربوط به میزبانی و هاست نیستند کاری نداریم.

تاثیر هاست بر سئو سایت
تاثیر هاست بر سئو سایت

سرعت سرور تاثیر مستقیمی بر سرعت سایت شما دارد، نه به این معنی که صرفا سخت افزار قوی مانند RAM یا CPU داشته باشید، سرور سریع مستلزم مورد توجه قرار دادن فاکتور های زیادی مثل کانکشن سرعت بالا، پهنای باند مناسب سرور، تعداد سایت پشتیبانی شده هر سرور و از تعداد مهمتر بار ترافیک کنترل شده کل سایت ها و موارد بیشمار دیگری خواهد بود.

موقعیت مکانی

مکان سرور هم تاثیر زیادی بر سرعت دارد. اگر اکثر کاربران سایت شما ایرانی هستند بهتر است سروری ایرانی انتخاب کنید. فاصله جغرافیایی بین بازدید کنندگان و وب سرور هرچقدر کمتر باشد سرعت دسترسی به داده ها و سرعت لود سایت بالا تر خواهد بود.

تاثیر هاست بر سئو سایت
تاثیر هاست بر سئو سایت

این پارامتر را بهآسانی با انجام چند Ping ساده می توانید درک کنید. از یک سایت با سرور ایرانی پینگ بگیرید و چند پینگ از سایت هایی با مسافت های دورتر مثلا چین، آلمان و یک سرور آمریکایی را آزمایش کنید، زمان بازگشت پینگ جواب دقیق شما را خواهد داد.

نکته: اگر سایت هایی که خدمات فروش محصولات ارائه می دهند بر روی سرور کشوری باشند رتبه بهتری در نتایج تب Shopping گوگل دریافت می کنند.

آپ تایم

مهمترین وظیفه شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست آپ تایم است، یعنی سرور همیشه روشن و در دسترس باشد.آپ تایم یا پایداری به  زمان در دسترس بودن یا به اصطلاح بالا بودن سایت آپ تایم سایت یا سرور می گویند. در واقع آپ تایم توانایی سرور را در اداره و اجرای وب سایت نشان می دهد. آپتایم پاین لطمه زیادی به سئو سایت میزند، جدا از اینکه بازدیدکنندگان را از دست میدهید، گوگل را هم نا امید میکنید و شاید از لیست پیشنهادش خارج شوید.

بیشتر بدانید:  نمایش فیلم های یوتیوب در وردپرس
تاثیر هاست بر سئو سایت
تاثیر هاست بر سئو سایت

آپتایم سایت و آپتایم سرور گرچه با هم درگیرند اما تفاوت دارند، آپتایم سرور اغلب بشکل ماهانه محاسبه و مشخص می شود که مثلا از ۳۰ روز که می شود ۷۲۰ ساعت، سرور شما چند ساعت در دسترس است. یعنی اگر در ماه بنا به دلایلی مانند تعویض سخت افزار یا خطاهای احتمالی شبکه ای سرور شما چند ساعت از دسترس خارج شود به آپ تایم ۱۰۰% لطمه می زند. معمولا اپتایم ۹۹% را قابل قبول می دانند و پایداری کمتر از ۹۸% ضعیف بشمار می رود. آپتایم ۹۹% یعنی اینکه در ماه حدودا ۷ ساعت سایت شما از دسترس خارج است.ولی آپ تایم سایت یک پله عقب تر است و ممکن است در صورت برقرار و پایدار بودن سرور شما وب سایت شما مشکلی داشته باشد و بالا نیاید. مواردی مثل خطای برنامه نویسی یا عدم توانایی لود شدن در صورت بار ترافیکی سنگین و غیره. که در صورت بروز این موارد آپتایم سایت شما کم می شود و چیزی که در نهایت مهم است آپتایم سایت خواهد بود.

امنیت

تامین امنیت وب سایت و سرور از ملزومات است، شما مجبورید هستید امنیت سایت خود را تامین کنید و در واقع این امر بدیهی سودی برای سئو سایت شما ندارد و در صورت عدم آن متوجه ضرر خواهید شد.

تاثیر هاست بر سئو سایت
تاثیر هاست بر سئو سایت

پس  باید سعی کنید حداقل موارد امنیت وب سایت را بشناسید و در تغییر تنظیماتی از هاست که مربوط به امنیت می شود هوشیارانه عمل کنید، چون درست عمل کردن در بحث امنیت وظیفه است و عدم توجه به آن شاید گران تمام شود. مثلا یک مجوز ساده می تواند برای شما دردسر ساز شود.

Server Erros چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

یکی از فاجعه وار ترین اتفاق هایی که می تواند برای یک سایت پیش بیاید به وجود آمدن ارور های سمت سرور (Server Erros) می باشد. این ارور از طریق بخش داشبورد سرچ کنسول قابل روئت است و هنگامی رخ می دهد که سایتی به دلیل آفلاین شدن سرور از دسترس عموم خارج شود.

نکته: اگر وبسایت برای چند دقیقه در هفته و یا در روز آفلاین شود مشکل خاصی پیش نخواهد آمد ولی اگر این مورد به صورت مکرر تکرار شود گوگل بر خورد شدیدی با آن سایت خواهد کرد.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

بهترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت بارگذاری سایت

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

قالب وبلاگی وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات: ارتباط با مشتری – –