سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به اینکه چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟ خواهیم پرداخت.برای یک وب سایت مهم ترن مسئله بازدیدکننده است. به هر اندازه که شما سایت زیبا و پر محتوایی داشته باشید ولی کسی از سایت شما بازدید نکند یعنی شکست خورده است. چون همین کاربرها هستند که به مرور زمان باعث افزایش محبوبیت سایت شما و رشد سایت شما در نتایج جست و جو و در نتیجه افزایش درآمد سایت شما خواهند شد. ولی چیزهایی وجود دارد که اگر به آن توجه نکنید در مرور زمان تعداد زیادی از کاربرهای خود را از دست میدهید.

چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

صاحبین وب سایت ها به دنبال جذب کاربر بیشتر و حفظ آن ها به عنوان خواننده ی اصلی خود هستند. تبلیغات دو روش اصلی برای جذب بازدیدکننده سایت است و هدف نهایی هردو تبدیل کاربر به مشتری دائمی است. هنگامی که کاربر وارد سایت شما میشود باید هر دلیلی که باعث تغییر مسیر و خروج احتمالی او از سایت میشود را شناسایی و برطرف کنید.ما در ادامه به دلایلی که پاعث ترک کردن وب سایت ها توسط کاربران می شوند می پردازیم.

چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟
چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

سرعت پایین بارگذاری سایت

با وجود اینترنت های پر سرعت باز هم سایت هایی هستند که سرعت پایینی دارند.بعضی وقتها این سرعت پایین باعث می شود که کاربران قبل از باز شدن کامل سایت دکمه Back را با عصبانیت بزنند و از منتظر ماندن بیشتر صرف نظر کنند. به یاد داشته باشید کاربران امروزی در اینترنت کم حوصله و بی صبر هستند. متاسفانه بعضی از سایت ها را از لحاظ سرعت که تست می کنیم می بینم که چقدر سرعت پایینی دارند. از طرفی این مورد یکی از مهم ترین مواردی است که باید در سئو سایت رعایت کنید

چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟
چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

مناسب نبودن طراحی سایت در موبایل

با افزایش استفاده از گوشی های هوشمند و در دسترس بودن آنها و استفاده ی همگانی از آن ها،نرخ کاربرانی که با تلفن همراه وارد سایت ها میشوند هر روز در حال افزایش است و این عدد در بعضی سایت ها نزدیک به ۸۰ درصد کاربران را تشکیل میدهد.این کاربران برای دسترسی آسان و صحیح به اطلاعات صفحه،نیازمند نمایش مناسب در موبایل و تبلت یا اصطلاحا طراحی سایت ریسپانسیو هستند.اگر سایت شما هنوز استاندارهای ریسپانسیو را در خود ندارند ممکن است درصد بالایی از کاربران بلافاصله پس از ورود به آن مجبور به خروج از سایت شوند که این اتفاق میتواند تاثیر منفی زیادی بر سئو سایت شما نیز داشته باشد.بنابراین استانداردهای ریسپانسیو حتما باید رعایت شود.

چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟
چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

استفاده پیش از حد از پاپ آپ

همیشه تبلیغاتی که به صورت پاپ آپ در سایت ها وجود داشته اند برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت آزاردهنده بوده است. با این حال بسیاری از سایت ها هستند که از این راه آزار دهنده برای ارائه پیشنهادات خود به کاربرانشان استفاده می کنند. پاپ آپ ها دو نوع اند. یک نوع به شکل باز شدن یک صفحه مجزاست و نوع دیگر به صورت لایت باکس است. خیلی از سایت ها را دیده ام که صفحه فرود خود را که منظور همان پیشنهاد ویژه و رایگان است را به صورت لایت باکس به بازدیدکنندگانشان نمایش می دهند. من این کار را نهی نمی کنم ولی متاسفانه بعضی از سایت ها در همان لحظه ورود به سایت لایت باکسشان باز می شود که اصلا کار درستی نیست! پیشنهاد من این است که اگر از این نوع پاپ آپ می خواهید برای ارائه پیشنهاد ویژه ای استفاده کنید حداقل بعد از ۲۰ ثانیه و برای هر آیپی در روز یک بار نمایش دهید.

بیشتر بدانید:  ۳۰ راهکار ساده برای گرفتن ایمیل از بازدیدکنندگان سایتتان
چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟
چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

استفاده از تکنولوژی های قدیمی

خیلی وقت است که استفاده از Flash Player در طراحی وب سایت منسوخ شده است، در صورتیکه تا همین چند سال پیش بعنوان یکی از تکنولوژی های پرطرفدار طراحی سایت محسوب میشد. اما هنوز سایت هایی وجود دارند که بخش هایی از محتوا یا المان های آنها با استفاده از فلش در سایت نمایش داده میشوند. این تکنولوژی هم اکنون در بسیاری مرورگرها غیرفعال شده و برای استفاده از آن نیاز به اجازه مستقیم کاربر است. همچنین حجم صفحاتی از این دست بسیار بالا بوده و زمان بسیاری برای نمایش محتوا به کاربر نیاز دارند.

پخش ویدئوها و آهنگ های خودکار

زمانی که کاربر صفحه سایت را باز می کند و ناخودآگاه ویدئو و آهنگی با صدا پخش می شود،اولین واکنش کاربران در این موارد بستن صفحه در سریعترین زمان ممکن است و این به معنی از دست رفتن یک مشتری بالقوه است.همچنین بسیاری از کاربران از طریق تلفنن همراه خود وارد سایت ها میشوند و عموما با سرعت پایین یا حجم محدود وارد سایت شما میشوند. زمانیکه متوجه شوند به دلیل وجود ویدیو یا آهنگ صفحه شما سنگین است ممکن است ترجیح دهند محتوای مورد نظر خود را در صفحه ای دیگر جستجو کنند و این یعنی شکست در سایت.

ثبت نام اجباری

برخی از سایت ها هستند که به زور می خواهند بازدیدکننده را به یکی از کاربران سایت خود تبدیل کنند. این کار در دنیای امروزی شدنی نیست. سایت هایی هستند در همه جای سایت خود مثل مقالات پادکست ها و ویدیو ها ثبت نام اجباری گذاشته اند. می خواهم بدانم آیا مدیران این سایت ها سایتشان را با پادگان سربازی اشتباه گرفته اند؟ کاری نکنید که در گام ابتدایی کاربر احتمالی خود را از دست بدهید. بسیاری از افراد هستند که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا به سایتی اعتماد کنند. پس سعی کنید فقط و فقط از طریق صفحات فرود سایت خود برای دریافت اطلاعات بازدیدکنندگانتان اقدام کنید.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

قوانین حفاظت از اطلاعات GDPR چیست؟

حملات Brute Force چیست؟

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

دانلود افزونه راکت

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات:قالب فروشگاهی وردپرس فلت سام – –