همانطور که می دانید افزایش فروش و نرخ تبدیل سایت، یکی از مسائل مهم برای مدیران می باشد. عوامل مختلفی وجود دارد که باعث کاهش و افزایش سود و زیان در وب سایت ها می شود و شما باید به آن ها توجه و رسیدگی کنید. لازم به ذکر است که شما اگر بیشترین ترافیک را در وب سایت خود داشته باشید، اما وب سایتتان ترافیک را تبدیل نکند، آن وب سایت بیهوده است. در این مقاله برخی از عوامل موثر در افزایش فروش و نرخ تبدیل را توضیح می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید…

افزایش فروش و نرخ تبدیل در وب سایت

با رعایت نکات در طراحی وب سایت مطمئنا نرخ تبدیل افزایش یافته و فروش شما نیز افزایش می یابد. در این مرحله قبل از بیان نکات، به چند سوال زیر پاسخ دهید:

 • افزایش ۲۰% لیست ایمیل‏ شما به چه معنی است؟
 • افزایش ۱% در نرخ تبدیل وبسای‏ت شما نشان ­دهنده چیست؟
 • افزایش میزان سوالاتی که کاربران سایت از شما می‌­پرسند؛ بیانگر چیست؟

با توجه به آن که ما از وب سایت و کسب و کار شما شناختی نداریم؛ اما به شما تضمین می دهیم که با رعایت این نکات، کسب و کارتان تغییر می یابد و پیشرفت می کند. البته میزان تاثیر و نتیجه ها می تواند در وب سایت های مختلف، متفاوت باشد. با رعایت این نکات چه کسانی که طراح حرفه ای سایت هستند و چه کسانی که برای اولین بار سایت طراحی می کنند، نتیجه ی خوبی خواهند گرفت.

افزایش فروش و نرخ تبدیل

چند نکته با ضمانت در طراحی سایت برای افزایش فروش و نرخ تبدیل

اول- تایپوگرافی مطلوب و استاندارد

تایپوگرافی ها و فونت ها در نرخ تبدیل سایت و افزایش فروش آن، تاثیر بسیاری دارند. شما باید در استفاده از آن ها توجه ی ویژه ای کنید. فونت های رایگان در وب سایت های مثل Font Squirrel و Google Fonts و هم چنین مخزن فونت های فارسی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. شما با وجود این وب سایت های فونت رایگان نمی توانید برای وب سایت خود فونت مخصوصی داشته باشید اما باید ارزیابی کنید که از چه فونت و با چه اندازه استفاده کنید تا افزایش فروش و نرخ تبدیل داشته باشید. اما در مقابل در وب سایت خود می توانید از تایپوگرافی که کاملا هنرمندانه، خلاق و متعلق به خودتان باشد، استفاده کنید.

در ادامه به چند نکته مهم در رابطه با انتخاب فونت توجه کنید:

 • بیشتر از ۳ فونت مختلف در وب سایت خود استفاده نکنید. یکی را برای عنوان ها، یکی را برای زیر عنوان ها و دیگری را برای متن های سایت انتخاب کنید. البته می توانید برای کار های گرافیکی و تبلیغاتی از فونت های متفاوت استفاده کنید.
 • برای صفحات نمایش و تلفن های همراه و تبلت از فونت هایی استفاده کنید که مناسب باشد. زیرا برخی از فونت ها برای نوشته های طولانی مثل کتاب­ های چاپی یا الکترونیکی مناسب هستند، ولی برای مطالب وب سایت کاربرد ندارند.
 • اندازه مناسب فونت برای متن پاراگراف ها در صفحات نمایش، بین ۱۵ تا ۱۸ پیکسل می باشد. اگر اندازه فونت کوچکتر از این باشد، به سختی خوانده می شود و اگر اندازه بیش از حد بزرگ باشد، نوشته طولانی و غیر ضروری ایجاد می شود.
 • برای آشنایی با اندازه فونت ها و طرز استفاده از آن ها سایت ها و وبلاگ های مختلفی را بررسی کنید.
 • برای متفاوت بودن سایت خود از سایر سایت ها، از فونت هایی که کمتر رایج هستند، استفاده نمایید.

دوم- ترکیب رنگ ها

انتخاب رنگ هم یکی دیگر از مهم ترین بخش هایی است که در افزایش فروش و نرخ تبدیل در وب سایتتان تاثیر گذار است. انتخاب رنگ کار چندان سختی نیست اما شما باید نسبت به برند و هدف خود از طراحی آن را استفاده کنید.

به چند نکته مهم در رابطه با انتخاب رنگ توجه کنید:

 • در برند خود بیش از ۵ رنگ استفاده نکنید، جز اینکه برندتان رنگین کمانی باشد. تعداد مناسب رنگ ها برای استفاده ۴ رنگ همراه با سایه روشن آن ها است. سایت شما باید دارای یک رنگ اولیه، یک رنگ ثانویه، یک رنگ پس زمینه و یک رنگ تاکیدی باشد.
 • به جنس مخاطبان خود در انتخاب رنگ ها توجه کنید. اگر مخاطبان شما آقایان هستند هرگز از رنگ های صورتی و بنفش استفاده نکنید. استفاده از رنگ های سرد و رنگ سفید در صنایع غذایی نتیجه بهتری خواهد داد. در سایت های تناسب اندام، در انتخاب رنگ آزادی بیشتری وجود دارد. حس های مشترکی در مواجه شدن افراد با رنگ­‌ها، وجود دارد پس رنگ مناسب سایت خود را انتخاب کنید.
 • در طراحی سایت، باید حداقل از کد های HDX استفاده کنید پس به کد رنگ ها توجه کنید. کدهای Pantone و CMYK را باید در مواردی که غیر از صفحه نمایش استفاده می کنید، به کار ببرید. کوتاهی در انتخاب مناسب رنگ در زمان طولانی باعث می شود تا برندتان محبوبیت خود را از دست بدهد و در نتیجه به کاهش فروش گرایش یابد.
بیشتر بدانید:  روش های کاربردی و مهم برای افزایش ترافیک وب سایت

ابزارهایی برای کمک به انتخاب ترکیب رنگ مناسب

در اینجا ابزار ها و برنامه هایی را برای کمک به شما در ترکیب رنگ ها معرفی می کنیم. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

Adobe Color

این ابزار که در گذشته به Kulur معروف بود، طرح های رنگی از پیش آماده شده در آن وجود دارد. هم چنین نیز خودتان می توانید طرح جدیدی را طراحی کنید. این سایت بسیار جالب است و می توانید مجموعه رنگ ها را از تصاویر استخراج کنید.

افزایش فروش و نرخ تبدیل

Color Hunt

مشابه سایت Adobe Color است با این تفاوت که استفاده از آن آسان تر است.ترکیب رنگ های جدید و زیبایی روزانه در سایت قرار اده می شود تا شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. ایت سایت به شما این امکان را نی دهد تا تصویر خود را بارگذاری کنید تا پلات رنگی مربوط به رنگ های موجود در عکس ایجاد شود.

افزایش فروش و نرخ تبدیل

Coolors

در این سایت می توانید تصویر دلخواه خود را بارگذاری کنید و متناسب با رنگ های موجود در تصویر، پلات رنگ دریافت کنید. این سایت در طراحی وب سایت و انتخاب رنگ یک ابزار قدرتمند می باشد. از مزایای این ابزار می توان به ذخیره خروجی با فرمت های مختلف در آن اشاره کرد.

افزایش فروش و نرخ تبدیل

Colors by HailPixel

با جابه جا کردن مکان نما در سراسر صفحه نمایش، می توانید رنگ ها را تغییر دهید. این ابزار نرم افزاری ساده و بسیار شیک در ایده گرفتن در طراحی ترکیب رنگ ها است.

افزایش فروش و نرخ تبدیل

سوم- عکاسی حرفه‌ای و استاندارد

در مورد هر رسانه ای برای افزایش فروش و نرخ تبدیل، عکاسی ابزار بسیار قدرتمندی است. در وب سایت شما و صفحه فرود و نیز در تبلیغات فیس بوکی، یک عکس می تواند بسیار مهم و سودمند تلقی شود. انتخاب عکس در وب سایتتان باید با توجه به مکان آن در سایت استفاده شود.

برای تبلیغات فیس بوک و صفحه فرود، اگر از عکس استفاده می کنید، از عناوین چشمگیر برای جلب توجه کاربران به موضوع استفاده کنید تا افزایش فروش و نرخ تبدیل جواب دهد.

در ادامه دو مورد از سایت هایی که مورد علاقه کاربران هستند را به شما معرفی می کنیم:

 1. Unsplash: این سایت برای کسانی که می خواهند بدون هزینه عکس های زیبا در وب سایت خود داشته باشند، بهترین انتخاب است. تنها مشکل این وب سایت این است که تمام عکس ها برای عموم قابل استفاده نیستند چون اکثر عکس های آن مربوط به مناظر و شهر هاست.
 2. Pic Jumbo: عکس های این وب سایت به بزرگی عکس های سایت Unplash نیستند. اما این سایت یک انتخاب عالی برای استفاده از عکس های زیبا و رایگان است.

چهارم: طرح­ صفحه اصلی سایت

بعد از تحقیق و با بررسی سایت های دیگر و طرح های آن ها، برای صفحه اصلی وب سایت خود طرحی را مجسم و روی کاغذ بکشید و چارچوب کلی و تمام جزئیات آن را مشخص کنید.

پنجم: ناوبری (Navigation) وب سایت

در طراحی و زیبایی سایت و عملکرد بهتر آن، نویگیشن نقش مهمی دارد. چگونگی استفاده کاربر از سایت در نویگیشن مورد توجه بسیاری است. گزینه ها و منو ها در وب سایت باید طوری طراحی شوند که در کوتاه ترین زمان بتوان به آن ها دست یافت. این کار برای جلب رضایت مشتری کاربرد بسیاری دارد. در معماری یک سایت، یک عنوان ساده با لوگو و استفاده از حداکثر ۶ منو و آیکون های اختیاری است. بهتر است صفحه را شلوغ نکنید زیرا نرخ تبدیل سایت افت شدیدی خواهد کرد.

جمع بندی

برای طراحی وب سایت باید تلاش کنید که تمام تایپوگرافی، رنگ، عکس و طرح صفحه اصلی یکپارچه و هماهنگ عمل کنند تا فروش و نرخ تبدیل افزایش یابد.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید اگر شما این موارد را در نظر بگیرید، ما تضمین می­‌کنیم که نتایج مثبتی خواهید گرفت. موفقیت شما آرزوی ماست…

مطالب مرتبط:

روش هایی برای افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

چگونه در شبکه های اجتماعی محتوا تولید کنیم

گام هایی برای غلبه بر ترس های مشتری

تکنیک های اصول مشتری مداری برای فروش بیشت

منبع: تیک تم- ارائه دهنده مقالات: وبلاگ- افزونه تجاری وردپرس- قالب وردپرس