برنامه بازاریابی و توسعه آن

 • توسعه دیدگاه کاملاً واضح و متمرکز چهت پاسخ گوی به این سوال که چرا یک مشتری بالقوه از کسب و کار شما استفاده می کند:

برنامه بازاریابی به طور خاص، نیاز اصلی که محصول یا خدمات شما برآورده می سازد را بیان کنید. آیا این محصول یا خدمات به مشتریان شما کمک می کند تا روز بهتری داشته باشند؟ آیا کار آنها موثرتر می شود؟ آیا از سوی دوستان مورد احترام قرار می گیرند و تحسین می شوند؟ پیشنهاد شما باید برای حل مشکل مشتری یا برآورده کردن نیازهای او بهتر از رقباء باشد.

 • شناسایی مشتریان هدف خود:

در بیشتر بازارها، مشتریان بالقوه زیادی وجود دارند، اما برای موفقیت سریع تر و بهتر، یک کسب و کار باید به مطالعه بازار بپردازد و ویژگی های بهترین مشتریان هدف خود را تعیین کند. مشتری هدف باید بصورت کامل توصیف شود. یک نماد یا شخص فرضی ایجاد کنید که تمام خصوصیات مشتری هدف شما را داشته باشد، و بررسی کنید این فرد در بازه زمانی یک روزه، چه می گوید، چه کار می کند، چگونه احساس می کنند و فکر می کند.

 • شناسایی رقبایی که مشتریان هدف شما را می خواهند:

مهم نیست محصولات و خدمات شما تا چه اندازه اصل و با کیفیت می باشند، رقبا همواره برای کیف پول مشتری نهایی شما نقشه کشیده اند. بیشتر کسب و کارها زمان بسیار کمی برای مطالعه عمیق رقبای خود یا تعیین رقبایی که احتمالا خارج از صنعت آنها هستند اما می توانند مشتری را دور کنند، اختصاص می دهند. آمادگی برای شناخت رقبا، مزیت های رقابتی اصلی آنها و نحوه پاسخگویی به پیشنهادات شما (کاهش قیمت، افزایش ارتباطات و…) به شما کمک می کند تا استراتژی های لازم برای مبارزه با چنین ضرر و زیان هایی را شناسایی کنید.

 • توضیح موقعیت برند خود برای مشتریان هدف:

در نهایت، برند شما و آنچه برای مشتریان بصورت نماد نمایش داده شده است قویترین مزیت رقابتی می باشد. شما باید بتوانید یک جمله ساده خبری در مورد نحوه مرتفع کردن نیازهای مشتری و شکست رقبا بنویسید. بهترین جملات آنهایی هستند که در مورد با اراده بودن و تمرکز بر روی راه حل یک مشکل برای مشتری به روشی که بهترین ارزش را ترویج کند، حرف می زند.
برنامه بازاریابی ( marketing plan ) یک بخش ضروری برنامه کسب و کار شما می باشد که در مقاله ” مارکتینگ پلن مدیریت ارتباط با مشتری ” هم به این مبحث پرداختیم. بانک ها و وام دهندگان می خواهند مشاهده کنند چگونه برنامه شما منجر به سود بیشتر می شود. هنگامی که شما کسب و کاری را شروع می کنید یا تصمیم می گیرید تا محصولات یا مفاهیم جدید را معرفی کنید، برنامه بازاریابی ( مارکتینگ پلن + ) به شما کمک می کند تا:

 • به نیازهای مشتری دسترسی داشته و محصولات و خدمات مناسب را توسعه دهید
 • ویژگی های محصولات و خدمات را به مخاطب نهایی ( مشتریان بالقوه ) خود انتقال دهید
 • کانال های توزیع را توسعه دهید
 • موثرترین روش ها برای تبلیغ خودتان را تعیین کنید.
 • بهترین موقعیت تبلیغات را در نظر بگیرید
بیشتر بدانید:  تکنیک های اصول مشتری مداری برای فروش بیشتر

شما می توانید نرم افزاری خریداری کنید که به شما کمک کند تا برنامه بازاریابی خود را بنویسید، یا از ابزارهای پردازش کلمه و یا صفحه گسترده که در حال حاضر دارید استفاده کنید. برخی از نرم افزارهای تخصصی شامل پلن های نمونه، سناریوهای بازاریابی و محاسبات خودکار می باشد.

اقدامات قبل از نوشتن مارکتینگ پلن ( برنامه بازاریابی )

مارکتینگ پلن-برنامه بازاریابی

مارکتینگ پلن ( برنامه بازاریابی )

قبل از توسعه مارکتینگ پلن، شما باید ابتدا در مورد بازار بالقوه برای محصول یا خدمات خود تحقیق کنید. از یافته های تحقیق بازار برای پشتیبانی از اظهارت برنامه بازاریابی خود استفاده کنید. درباره نحوه انجام تحقیق ، موارد بیشتری را بررسی کرده و یاد بگیرید.

 • طراحی پرسشنامه

یک پرشسنامه تحقیقاتی با طراحی خوب به شما کمک می کند تا داده های تحقیق بازار را جمع آوری کنید.

 • انواع سوالات تحقیق

انواع مختلف سوالات بسته و باز که به تحقیق شما کمک می کنند را بررسی کنید.

 • راهنمای تحقیقات و تجزیه و تحلیل بازار

کشف کنید که چگونه تحقیق بازار می تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند و یاد بگیرید چگونه انواع مختلف فعالیت های تحقیقاتی انجام می شوند.

 • روش های تحقیق بازار

نحوه استفاده از روش های تحقیقاتی معروف را جهت انجام تحقیق بازار برای کسب و کار خود شناسایی کنید.

برنامه بازاریابی ( مارکتینگ پلن ) برای کسب و کار کوچک چگونه عمل می کند؟

یک مارکتینگ پلن شامل موارد متعددی می باشد: از شناحت بازار هدف و موقعیت رقبای خود در آن بازار گرفته تا نحوه دستیابی به آن بازار ( تاکتیک ) و تمایز بین شما و رقیبان برای داشتن فروش.

بودجه بازاریابی کسب و کار کوچک شما باید جزئی از برنامه بازاریابی شما باشد. اساساً، هزینه هایی که شما برای دستیابی به اهداف بازاریابی در یک بازه زمانی خاص نیاز دارید، باید از قبل تعیین شده باشند.

 

مطالب مرتبط:

نکاتی در طراحی سایت که افزایش فروش و نرخ تبدیل را تضمین می‌کند

نکاتی در مورد مدیریت که شما را به رهبری فوق العاده تبدیل می کند

چگونه آگهی تبلیغاتی تاثیرگذارتری بنویسیم

گام هایی برای غلبه بر ترس های مشتری

منبع : تیک تم - ارائه دهنده: افزونه تجاری وردپرس - قالب وردپرس - ویدیوی آموزشی وردپرس