سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به معرفی الگوریتم رنک برین rank brain گوگل می پردازیم.اگر به سئو سایت خود اهمیت می دهید باید به الگوریتم گوگل یعنی الگوریتم رنک برین rank brain اهمیت بیشتری دهید. گوگل اعلام کرده است که این الگوریتم سومین فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها در نتایج جست و جو ها است. به گفته گوگل و متخصصان سئو الگوریتم رنک برین گوگل روز به روز با اهمیت تر می شود و سئو کارها می بایست سایت های خود را با توجه به این الگوریتم سئو کنند.

الگوریتم رنک برین rank brain گوگل چیست؟

الگوریتم رنک برین rank brain که گوگل آن را در اواخر اکتبر سال ۲۰۱۵ معرفی کرد، یک سیستم هوش مصنوعی است که از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین به کامپیوترها این قابلیت را می دهند  که از طریق داده‌ها و آزمایشاتی که انجام می‌دهند، یادگیری در مورد شرایط سیستم بدست آورند و عملکرد خود را به قدم به قدم بهبود دهند. این الگوریتم‌ها به گوگل کمک می‌کند تا عبارات جستجو را بهتر پردازش کرده و نتایج مناسب تری را به کاربران خود نمایش دهد. گوگل الگوریتم رنک برین rank brain را به عنوان سومین فاکتور مهم برای رتبه بندی سایت‌ها در صفحه نتایج موتور جستجوی خود معرفی کرده است.به زبان ساده RankBrain گوگل بسته به کلمات کلیدی جست و جو شده، اعتبار دامنه وب سایت، تعداد بک لینک ها، کیفیت محتوای صفحه و … سیگنال ها را جابه جا می کند. یعنی تغییرات را اعمال می کند.

الگوریتم رنک برین rank brain
الگوریتم رنک برین rank brain

الگوریتم رنک برین rank brain چه تاثیری بر سئو دارد؟

نظر متخصصان سئو این است که الگوریتم رنک برین rank brain که تقریبا شبیه الگوریتم مرغ مگس خوار است، در آینده رتبه و جایگاه وب سایت ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. رنک برین به دلیل استفاده از الگوریتم های ماشین لرنینگ،می تواند معنای عبارات و واژه ها را بهتر تشخیص دهد و مواردی را به کاربر نشان دهد که بیشترین شباهت را با موارد جستجو شده داشته باشد. اصول کلی سئو با ارائه این الگوریتم تغییر نکرده است ولی استراتژی های سئو و بهینه سازی سایت دچار تغییراتی شده اند. در گذشته چگالی کلمات کلیدی در محتوا و استفاده از کلمات کلیدی در عنوان ها، لینک ها و… مهم بود ولی الان کیفیت محتوای صفحه، مفید بودن، منحصر به فرد بودن و کاربرپسند بودن محتوا اهمیت دارد. به طور کلی،الگوریتم رنک برین rank brain، کاری که سایر الگوریتم های گوگل انجام می دادند را با دقت و حساسیت بیشتری انجام می دهد. با توجه به اینکه الگوریتم رنک برین از سیستم هوش مصنوعی استفاده می کند، نقش تکنیک های کلاه سیاه هر روز کم رنگ تر می شود و انجام تکنیک های سئو کلاه سفید، جایگاه بهتری را به سایت های معتبر و مفید می دهد. رنک برین به کاربران وب کمک می کند تا نزدیک ترین نتایج نسبت به جستجوی خود در گوگل را مشاهده کنند.

چگونه بر اساس الگوریتم رنک برین rank brain سایت ها را سئو کنیم؟

الگوریتم رنک برین rank brain
الگوریتم رنک برین rank brain

استفاده از کلمات کلیدی متوسط

به جای اینکه از کلمات کلیدی بلند و یا سخت استفاده کنید بهتر است سایت خود را در کلمات کلیدی که به تعداد متوسطی جست و جو می شوند بهینه کنید. قبلا به این صورت بود که هر صفحه از سایت یا بهتر است بگویم هر مقاله از سایت روی یک کلمه کلیدی سئو می شد.ولی با توجه به الگوریتم RankBrain دیگر این کار چندان مهم نیست.چون این الگوریتم با توجه به متوسط کلمات کلیدی به کار رفته شده صفحه مورد نظر را در نتایج جست و جو به کاربران نمایش می دهد. به خاطر همین بهتر است به جای کار کردن رو کلمات کلیدی بلند، روی کلمات کلیدی متوسط کار کنیم.

انتخاب بهترین عنوان برای افزایش نرخ کلیک

همانطور که می دانید یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در الگوریتم رنک برین rank brain میزان نرخ کلیک است. هر چه کلیک بیشتری روی سایت شما در نتایج جست و جو شود احتمال اینکه رتبه بهتری بگیرد بیشتر می شود. پس باید عنوانی برای مقالات خود انتخاب کنید که جذاب تر از دیگر مقالات در نتایج جست و جو باشد.

تگ توضیحات محتوای خود را بهینه کنید

به تازگی توضیحات مطالب هم مهم شده اند. بله درست متوجه شدید. کاربران زیادی بعد از نگاه کردن به عنوان مطلب، نگاهی هم به توضیحات آن می کنند و سپس روی آن کلیک می کنند.

بهینه سازی انکر تکست anchor text

انکر تکست ها در حقیقت همان کلمه یا عبارتی است که شما مطلبی را با آن به مطلب دیگری لینک میکنید به عنوان مثال کلمه سئو و طراحی سایت در اینجا به مقالات و صفحات مناسب خود لینک شده اند.پس دقت به این نکته که کلمات کلیدی مورد نظرتان بخشی از انکور تکست باشد بسیار مهم است ولی نباید در این کار زیاده روی هم بکنید.برای مثال نباید تمامی لینکهای سایت شما روی یک کلمه کلیدی و برای یک صفحه خاص از سایت باشد که اگر این کار را بکنید به عنوان تقلب در سئو توسط گوگل جریمه میشوید. سعی کنید لینک ها را روی کلمات و عبارات مختلف برای صفحات مختلف سایت ایجاد کنید و با این کار تراکم بک لینکها و لینک های داخلی سایت را بین صفحات تقسیم کنید. همانطور که در شکل زیر میبینید حدود ۸۵% از سایتهایی که رتبه برتر گوگل را در اختیار دارند از کلمه کلیدی در انکر تکست و لینک سازی خود استفاده کرده اند.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

اشتباهات رایج طراحی سایت کدامند؟

چرا کاربران یک سایت را ترک میکنند؟

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

قالب فروشگاهی وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات: ارتباط با مشتری –